صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

وقتی صدا و سیما یک کار خوب پخش می کند!

یک زمانی خائن را کسی می‌خواندند که صدمه‌ای به یک جامعه وارد می‌کرد و این کار را چه دانسته و چه نادانسته انجام می‌داد. اما حال باید کسی را که می‌تواند کار مفید و سودمندی را در سطح وسیع انجام دهد، اما از این کار دریغ می‌کند را هم خائن خواند! چرا که فرصتی که به این شخص یا سازمان داده شده است در اختیار هر کسی نیست و نمی‌توان به سادگی از کنار آن فرصت گذشت.

اگر من یک وبلاگ در اختیار داشته باشم و با نوشته‌های خودم وقت شخصی را هدر دهم، به همان اندازه‌ای که افراد مختلفی زمان برای خواندن آن گذاشتند و نتیجۀ خوبی دریافت نکردند، مسئول هستم و باید پاسخ‌گو باشم. حال سوال بنده این است که سازمانی که روزانه میلیون‌ها مخاطب دارد و می‌تواند اصول صحیح زندگی را به این میلیون‌ها آدم به روشی کاملاً تاثیرگذار بیاموزد، و این کار را انجام نمی‌دهد، به چه میزان باید پاسخگو باشد؟! اصلاً خودش را مسئول می‌داند؟

امشب پس از اذان مغرب از شبکۀ دو یک برنامۀ چند دقیقه‌ای پخش شد که سورۀ الرحمن را همراه با تصاویر و مضامین کاملاً درست و به جا تشریح می‌کرد. من برای اولین بار بود که چنین برنامۀ تاثیر گذاری را مشاهده کردم و دیدم به غیر از من دیگران هم جذب آن شدند. اتفاقی که شاید به جرأت می‌توانم بگویم تا به حال ندیده بودم! شما هم می‌توانید این برنامه را از اینترنت با جستجوی عبارت کلیدی ویدیوی سوره الرحمن دریافت کنید.

در ابتدا فکر می‌کردم این برنامه تولیدیِ خود صدا و سیما است. ولی بعد فهمیدم این یک ویدیوی تولید شدۀ شخصی است که توسط یک تهیه کننده درست شده است و قبل از آن هم روی صفحات اینترنتی بوده. پس دوباره به نظریۀ خودم برگشتم که این صدا و سیما به درد جرز لای دیوار هم نمی‌خورد! ولی باز جای بسی خوشحالی است که نیم قدم برداشته شده تا از آثار تولیدی دیگران برای پخش در صدا و سیما استفاده کنند.

بنده هم قبول دارم در سازمان‌های بزرگی که قوانین و بوروکراسی دست و پا گیر در آن حکم فرماست، نمی‌توان در حد یک فردی که در گوشه‌ای از یک اتاق یا دفتر کارش می‌نشیند و ویدیوهای تاثیر گذار بدون موانع سازمان‌های بزرگ تولید می‌کند، انتظار داشت. اما به همان اندازه که این موارد دست و پاگیر برای سازمان‌های بزرگ وجود دارند، فرصت‌های زیادی هم دارند که تا زمانی که قدر آنها دانسته نشود، هیچ کار مثبتی شکل نخواهد گرفت.

جالب اینجاست که همین الان تولید کنندگان چنین ویدیوهای تاثیرگذاری که با نیت قربه الی الله اقدام به ساخت و انتشار چنین ویدیوهایی در فضای مجازی می‌کنند، حاضر به حضور تولیدات آنها در صدا و سیما بدون هیچ گونه دستمزد و یا معروفیتی هستند. اما به نظر می‌رسد فیلترهای بی‌جای این سازمان بی‌خاصیت مانع از تاثیر درست آن در بین اقشار مختلف مردم می‌شود.

و این خداست که از همه چیز آگاه است و قاضیِ عادل روز جزاست…

منتشرشده توسط

جمال

سلام؛ من جمال هستم و مدیر پروژه ویدیوهای آموزشی جمال؛ همچنین نویسندۀ مطالب این سایت و سایت‌های آموزشیِ دیگر گروه سایت‌های کاربر رایانه (ComputerUser.ir). برای اطلاعات بیشتر راجع به ویدیوهای رایگان جمال به JamalTV.ir مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *