بهترین انتخاب

انتخاب بهترین انتخاب

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که انتخابی را انجام دادید و فکر کردید که بهترین انتخاب را داشتید. اما حقیقت چیز دیگری بوده است! حقیقت این است که شاید بتوان از آن انتخاب بهتر هم داشت. اما به دلیل کمبود اطلاعات از آن آگاه نبودیم. شاید خیلی از وقت‌ها هم به دلیل پافشاری و لجباری خودمان باشد که بهترین انتخاب را بر نمی‌گزینیم. بالاخره هر چه باشد یک روز متوجه این موضوع خواهیم شد و شاید حسرت آن را بخوریم که چرا تا الان این قدر وقت و انرژیِ خود را هدر دادیم که می‌توانستیم بهتر از این منابع استفاده کنیم. بماند اینکه خود همین عدم انتخاب بهترین انتخاب گاهی اوقات درس‌های بزرگی را به ما یاد می‌دهد که اگر داستان را از این زاویه نگاه کنیم، قضیه کمی فرق می‌کند.

من اینکه دست به صفحه کلید می‌شوم و شروع به نوشتن می‌کنم باید یک مورد عینی راجع به همان موضوع در زندگیم رخ داده باشد، تا ذهنم پر باشد و چیزی که می‌نویسم هم برای خودم و هم برای دیگران مفید باشد. در غیر این صورت نوشته‌ای که از ذهن من زاده می‌شود چرت و پرتی بیش نخواهد بود.

برای موضوع انتخاب بهترین انتخاب این چند روز پیش اتفاقی برایم افتاد که به دانسته‌هایم اضافه کرد. دانسته‌هایی که باید سعی کرد در آینده از آنها استفاده کنم تا مثمر ثمر باشد. البته اگر فراموش نکنم. چون خیلی از اوقات به دلیل انتخاب شرایط محیطی غلط توسط خودمان، فراموشی در خیلی از مواقع بر ما غالب می‌شود. پس اصلاً یکی از دلایل نوشتن همین است که اگر روزی فراموشی به ما دست داد و اتفاقی به نوشته‌های خودمان برخورد کردیم، بتوانیم تجربه‌های خوب گذشته را یادآوری کنیم. البته این را هم باید بدانیم که اینکه حافظۀ ما دائمی نیست و همه چیز را طی مدت زمان خاصی از یاد می‌بریم، نعمتی بزرگ از جانب خداست.

انتخابی که در چند روز ،نه؛ چند ماه گذشته داشتم راجع به میزبانی سایت‌ها روی سرور بود که شرایط مختلفی را تجربه کردم. هر موقعیت نکاتی را به من یاد داد که شاید در غیر این صورت یادگیری آنها ناممکن بود. مثل موقعیت‌هایی که با مشکلات ناامید کننده روبرو می‌شدم و تا جایی پیش می‌رفتم که قصد برگشت از آن راه را داشتم. اما سعی می‌کردم تمام زورم را بزنم که حتی با شرایط بی‌انگیزگی دست و پنجه نرم کنم و حتی شده یک گام دیگر بردارم تا شاید فرجی شود؛ که شد!

خیلی اوقات ما نباید خود را درگیر همۀ مسائل کاری خود کنیم. مثلاً زمانی که می‌توانیم با اندکی هزینه بار بخشی از کار را از روی دوش‌مان برداریم، چرا این کار را نکنیم؟ هر چند که ممکن است تجربۀ برخی از اتفاقات از ما سلب شود. به هر حال شاید الان وقتش نباشد و باید گذاشت و فعلاً گذشت! تا زمانی که وقت خودش برسد و دوباره شروع کنیم.

انتخاب بهترین انتخاب در زمان حال، کار سختی است. اما همین که آینده می‌آیند، قضاوت راجع به گذشته کار ساده‌ای می‌شود. هنر ما آدم‌ها به بهترین انتخابی است که در زمان حال حاضر راجع به زمان جاری و آینده داریم. که اگر این انتخاب درست باشد در آینده خوشحال خواهیم بود. حالا خیلی از اوقات این آینده، فردای این دنیا نیست؛ بلکه ممکن است فردای پس از مرگ‌مان باشد. وسعت تفکر را باید توسعه داد. نباید فقط پیش پا را دید؛ که خیلی از ماها همین کار را هم نمی‌کنیم.

هزینۀ کمتر، کیفیت بالاتر؛ عبارتی که با یک دید به این اتفاقات گذشته از خاطرم عبور می‌کند و باید دنبالش رفت!

منتشرشده توسط

جمال

سلام؛ من جمال هستم و مدیر پروژه ویدیوهای آموزشی جمال؛ همچنین نویسندۀ مطالب این سایت و سایت‌های آموزشیِ دیگر گروه سایت‌های کاربر رایانه (ComputerUser.ir). برای اطلاعات بیشتر راجع به ویدیوهای رایگان جمال به JamalTV.ir مراجعه کنید.

2 دیدگاه در “انتخاب بهترین انتخاب”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *